Tijdens het inspiratiecafé van 7 mei nam foodfotograaf Tony Le Duc het publiek mee op een boeiende reis door de geschiedenis en zijn persoonlijke ontwikkeling binnen de wereld van foodfotografie. In zijn lezing legde hij de nadruk op het belang van inspiratie, techniek en een diepgaande voorbereiding om tot een krachtig en esthetisch beeld te komen.
Terug naar de Oude Meesters
Tony begon zijn lezing met een terugblik op zijn grote inspiratiebronnen: de oude meesters. Hij toonde hoe hun technieken, zoals het gebruik van licht, compositie en kleur, nog steeds van onschatbare waarde zijn in de hedendaagse fotografie. Ook verwees hij naar oude fotografische technieken, zoals het gebruik van glasplaten – voorlopers van de dia – die hem inspireerden tot het creëren van stillevens met een klassieke uitstraling.
Inspiratie uit het Verleden
Niet alleen de schilderkunst, maar ook vroege productfotografie uit de jaren 1920 vormde een bron van inspiratie voor Tony. Hij toonde hoe fotografen in die periode al één ingrediënt uitkozen en dit met grote zorg en creativiteit in beeld brachten, iets wat hij zelf heeft overgenomen in zijn werk. Bekende fotografen, ook uit de modewereld zoals Irving Penn, waagden zich aan stillevens, wat volgens Tony aantoont hoe universeel en tijdloos dit genre kan zijn.

Techniek en Compositie
Een groot deel van Tony’s presentatie ging over zijn technische aanpak. Hij benadrukte het belang van licht – niet enkel als hulpmiddel, maar als onderwerp op zich. Hij toonde fotoreeksen van lichtstudies waarin hij speelde met glazen vormen, zonlicht en schaduw op zelfgemaakte ondergronden. Pas in een later stadium voegde hij voedsel toe, waarbij licht de leidraad bleef.
Tony legde stap voor stap zijn werkwijze uit: het opbouwen van de setting begint bij de ondergrond, gevolgd door een glasplaat, waarna hij het licht positioneert. De lichtbronnen veranderen nadien niet meer van plek, maar het onderwerp wordt minutieus verschoven tot de compositie klopt. Deze techniek past hij al meer dan 40 jaar toe.
Compositie, Planning en Foodstyling
Naast technische vaardigheden onderstreepte Tony het belang van planning en voorbereiding. Elk beeld begint met een duidelijke visie: wat is de essentie van het product? Bij brood bijvoorbeeld let hij op de zemelen, de korst, de structuur. Hij behandelt voedsel als een klassiek portret, met belichting van links en rechts voor contouren en een belichte achtergrond die op gepaste afstand wordt geplaatst.
Ook de rol van de foodstylist kwam aan bod. Nog voor de fotoshoot begint, moet het decor zijn opgebouwd, de juiste standpunten gekozen en het product optimaal gepresenteerd worden.
Innovatie en Evolutie
Tony toonde ook hoe zijn werk geëvolueerd is doorheen de jaren: van klassieke fotografie tot experimentele technieken zoals de ‘zweeftechniek’ of het gebruik van geprinte achtergronden om volledige taferelen te creëren.
Van Fotograaf tot Uitgever
Naast zijn carrière als fotograaf ontpopte Tony Le Duc zich vanaf 2004 ook tot gepassioneerd uitgever. “Fotografie was mijn eerste professionele liefde,” vertelde hij, “maar sinds 2004 mag ik mezelf ook uitgever noemen.” Dat jaar verscheen De Basis, het eerste kookboek onder zijn uitgeverij Minestrone. Dit boek, dat inmiddels meer dan 300.000 keer werd verkocht, betekende het begin van een reeks eigenzinnige, inhoudelijk sterke en visueel vernieuwende kookboeken.
Onder de vlag van Minestrone bracht hij sindsdien tal van boeken uit, steeds in samenwerking met gelijkgestemde chefs, schrijvers en creatievelingen. De publicaties evolueerden in stijl en aanpak: van brede publiekswerken naar meer exclusieve en conceptuele uitgaven. Een hoogtepunt in die ontwikkeling is het project Sergiology, een boek waarin food, kunst en storytelling op een bijna museale manier samenkomen. Elk boek van Minestrone draagt de signatuur van Tony’s scherpe oog voor beeld, detail en inhoudelijke kwaliteit.
Wie nieuwsgierig is naar zijn uitgeefwerk, kan de nog beschikbare titels vinden op de website van Minestrone – een staalkaart van Tony’s visie op food, design en esthetiek.
Slot
Tony benadrukte hoe essentieel het is om verleden en heden met elkaar te verbinden. Zijn liefde voor het vak, gecombineerd met een haast obsessieve aandacht voor detail, maakte duidelijk waarom hij beschouwd wordt als een pionier in de foodfotografie.
Hij geeft sinds kort ook 3-daagse Masterclasses waarbij hij al zijn kennis doorgeeft. Check zijn website voor de nieuwste data!
Met het oog op de 75ste verjaardag van beroepsfotografen.be was deze lezing een ode aan vakmanschap, creativiteit en het belang van een eigen visie.
Foto's van het inspiratiecafé door Bart Boodts
Vervolg: groepsbezoek aan Still(s) at Home
Samen met zijn partner Diane Hendrikx organiseert Tony Le Duc de expo "Still(s) at Home" van 13 t.e.m. 15 juni. Beroepsfotografen.be organiseert een groepsbezoek op zondag 15 juni om 15u.
Meer info over de expo en het groepsbezoek